W wielu branżach automatyzacja produkcji stała się niezbędnym elementem każdego założenia gospodarczego. Bez niej, firmy nie nadążają z produkcją, a łańcuchy logistyczne byłyby znacznie bardziej podatne na ludzki błąd. W celu przyspieszenia działań stosuje się różnego rodzaju taśmociągi, dopasowane do charakterystyki wykonywanej działalności.
W praktyce przenośniki taśmowe wykonuje się najczęściej z aluminium lub stali. Gdzie są stosowane te rozwiązania i jakie są główne różnice pomiędzy nimi?
Jak wykonane są taśmociągi aluminiowe?
Przenośniki taśmowe o konstrukcji aluminiowej są przeznaczone głównie do transportu towarów lekkich lub średnio ciężkich, zapakowanych albo jednostkowych.
Zaletą wykorzystania lekkiego aluminium jest łatwy transport paneli oraz prosty i szybki montaż bez konieczności spawania poszczególnych łączeń i profili. Zastosowanie elementów aluminiowych pozwala na budowę systemu w krótkim czasie (nawet kilku dni) oraz wykorzystanie standardowych taśm transportowych.
Systemy aluminiowe dają możliwość wyboru elementów mocujących, głowic napędowych i zwrotnych oraz szerokiej gamy dodatkowych akcesoriów spośród produktów wielu producentów. W przypadku awarii naprawa zostanie przeprowadzona szybko i przebiegnie sprawnie.
Jakie powierzchnie przenośne stosuje się do aluminiowych transporterów taśmowych? Najczęściej będą to:
- taśmy transportowe wykonane z PVC, poliestru, silikonu lub PU,
- taśmy modułowe,
- taśmy siatkowe i stalowe,
- łańcuchy płytkowe,
- rolki przenośnikowe,
- pasy transportujące.
Rodzaj zastosowanej powierzchni jest uwarunkowany specyfiką produkcji. Dzięki lekkim materiałom możemy dopasować do Twojego zakładu systemy transporterów taśmowych o zróżnicowanej budowie, np. poziomej, wznoszącej lub ukośnej, łukowej oraz tzw. łabędziej szyi, czyli w kształcie litery L albo Z (taśmociągi wznoszące łamane).
Lekkie i wytrzymałe profile aluminiowe mogą posiadać wzajemnie kompatybilne rowki teowe. Pozwala to na dopasowanie elementów do konstrukcji maszyny oraz dalszą rozbudowę łańcucha o kolejne elementy. Podobnie jak w przypadku innych rodzajów przenośników taśmowych, także tutaj wykorzystuje się różne warianty napędu, co pozwala na przystosowanie taśmy lub rolek do wielu zadań. Możliwe jest zastosowanie gumowych wałków, które płynnie przenoszą napęd na taśmę.
Gdzie stosuje się taśmociągi aluminiowe?
Transportery taśmowe aluminiowe wykorzystuje się w lekkich gałęziach przemysłu. Najczęściej będzie to przemieszczanie:
- produktów spożywczych w opakowaniach,
- opakowań i produktów szklanych (np. butelki, słoiki),
- opakowań foliowych: worki, rolki folii przemysłowej,
- kartonów, kopert, wytłoczek z masy papierowej,
- drobnych elementów na liniach montażowych (np. części sprzętu IT lub AGD/RTV).
Zastosowanie taśmociągów stalowych
Konstrukcja taśmociągu stalowego jest wykonana z rur i kształtowników stalowych, zespawanych ze sobą. Ze względu na wysoką wytrzymałość, odporność na odkształcenia i stabilność, najczęściej stosuje się je w przemyśle ciężkim, jak:
- górnictwo,
- hutnictwo,
- przemysł samochodowy,
- przemysł drzewny,
- przemysł odlewniczy.
Wytrzymała struktura najczęściej pokryta jest powłoką antykorozyjną, zaś rdzeń stanowi stal węglowa, stal nierdzewna, stal kwasoodporna lub stal sprężynowa.
Podobnie jak w przypadku taśmociągów aluminiowych, także tutaj istnieje możliwość konfiguracji systemu nośnego i dopasowania go do Twoich potrzeb. Spawane rusztowania można wyposażyć w podpory z kształtowników, stopy do regulacji poziomu oraz zestawy kołowe, dające możliwość łatwego przemieszczania transportera taśmowego z jednoczesnym zachowaniem norm bezpieczeństwa.
Zastosowanie stalowych elementów nie tylko wydłuża żywotność samego systemu przenośnego, ale również chroni go przed uszkodzeniem przez przenoszone ciężkie elementy, które często posiadają ostre krawędzie.
Aby zwiększyć wydajność procesu przemysłowego, taśmociągi mogą być montowane w zestawie z:
- łańcuchami bocznymi,
- zabierakami,
- burtami bocznymi,
- kołami napędowymi i zwrotnymi.
Taśmociągi budowlane lub górnicze mogą być dodatkowo wyposażone w specjalne kosze transportowe do przenoszenia ciężkich produktów pomiędzy poziomami budynku (tzw. przenośniki kubełkowe).
Taśmociąg aluminiowy czy stalowy – co wybrać?
Zasadniczo, rodzaj taśmociągu powinien być zdefiniowany przez pryzmat specyfiki danej działalności. Konstrukcje aluminiowe sprawdzą się przede wszystkim w przemyśle lekkim. Są to modele tańsze i budowie i naprawie, ale także mniej wytrzymałe i bardziej podatne na uszkodzenia.
Z kolei taśmociągi stalowe oferowane są głównie dla firm specjalizujących się w przemyśle ciężkim, gdzie przenośniki taśmowe poddane są dużym obciążeniom oraz ekstremalnym temperaturom lub wilgoci. Są droższe i wybudowanie systemu taśmociągów zajmuje więcej czasu, ale cechuje je dłuższa żywotność i wytrzymałość komponentów.
Jeżeli nie jesteś pewien, jaki taśmociąg najlepiej sprawdzi się w Twojej firmie, skontaktuj się z nami. Pomożemy dobrać optymalne rozwiązanie do Twoich potrzeb, a jeżeli trzeba, połączymy system taśmociągów z istniejącą infrastrukturą.