fbpx

Czym są sterowniki PLC?

Programowalne sterowniki logiczne (PLC) to małe komputery przemysłowe z modułowymi komponentami zaprojektowanymi do automatyzacji niestandardowych procesów sterowania. Sterowniki PLC są często używane w fabrykach i zakładach przemysłowych do sterowania silnikami, pompami, oświetleniem, wentylatorami, wyłącznikami i innymi maszynami. Aby lepiej zrozumieć cel sterowników PLC, spójrzmy na krótką historię sterowników PLC.

 

Jak działają sterowniki PLC?

Sterowniki PLC można opisać jako małe komputery przemysłowe z modułowymi komponentami zaprojektowanymi do automatyzacji procesów sterowania. Sterowniki PLC są sterownikami odpowiedzialnymi za prawie całą nowoczesną automatykę przemysłową. Sterownik PLC składa się z wielu elementów, ale większość z nich można zaliczyć do następujących trzech kategorii: Procesor (CPU), Wejścia, Wyjścia. Sterowniki PLC to złożone i wydajne komputery. Ale możemy opisać funkcję PLC w prosty sposób. PLC pobiera dane wejściowe, wykonuje logikę na wejściach w CPU, a następnie włącza lub wyłącza wyjścia na podstawie tej logiki.

 

Przyszłość PLC

PLC rozwijają się i nadal są najlepszą opcją dla różnych aplikacji automatyki przemysłowej. Większa elastyczność i łatwość programowania, skalowalność, więcej pamięci, mniejsze rozmiary, bardzo szybki (Gigabit) Ethernet oraz wbudowana sieć bezprzewodowa należą do rozwijających się funkcji programowalnego kontrolera logicznego. Dzisiejsze procesory, płytki drukowane i komponenty kurczą się w całym przemyśle elektronicznym. Te udoskonalenia technologiczne powoli docierają do PLC, chociaż potrzeba stabilności, niezawodności i odporności spowalnia akceptację. Aktualne udoskonalenia obejmują szybsze procesory dla lepszego czasu cyklu, zwiększoną pojemność pamięci i nowe funkcje komunikacji. W odpowiedzi na potrzeby rynku wiele funkcji i funkcji migruje z wyższych do niższych sterowników PLC. Na przykład możemy spodziewać się, że małe sterowniki PLC ewoluują i będą zawierać wiele funkcji sterowników wyższego poziomu, a sterowniki średniego i wysokiego zakresu będą oferować mniejsze, bardziej kompaktowe rozwiązanie spełniające potrzeby użytkowników. Sterowniki PLC również korzystają z dramatycznych spadków kosztów i wielkości pamięci półprzewodnikowej. Pozwala to znacznie zwiększyć lokalne przechowywanie danych, umożliwiając wykorzystanie PLC w wielu aplikacjach, które wcześniej wymagały drogich systemów akwizycji danych. Otwiera także drzwi do innych funkcji, takich jak wbudowane przechowywanie informacji o produkcie, które mogą przyspieszyć rozwiązywanie problemów.